duminică | 17 mai, 2026 |
Starea pietei: INCHISA

Stiri Piata


SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE HIDROELECTRICA S.A. - H2O

Raport trimestrul I 2026

Data Publicare: 14.05.2026 19:15:20

Cod IRIS: A3EF2

 SUMAR RAPORT TRIMESTRUL I 2026

Grupul Hidroelectrica a inregistrat in primele trei luni ale anului 2026 rezultate operationale si financiare semnificativ peste rezultatele inregistrate in aceeasi perioada a anului 2025. Veniturile au inregistrat o crestere cu 67% fata de aceeasi perioada a anului 2025, iar marja operationala de 47% si marja neta de 42% reflecta reconfigurarea structurii veniturilor, cu o pondere in crestere a segmentului  de furnizare.  

T1 2026 comparativ cu T1 2025 

o   Grupul Hidroelectrica a inregistrat rezultate in crestere semnificativa, profitul brut sporind cu 122%

o   Productia de energie electrica neta s-a majorat cu 36%

o   Veniturile au avansat cu 67%

o   Marja operationala de 47%, in crestere cu 37%

o   Marja neta de 42%, in crestere cu 32%

o   Profitul net a urcat cu 122%, la 1.307 milioane RON, de la 589 milioane RON

o   Rezultatul pe actiune, cu 122% mai mare, la 2,91 RON/actiune, de la 1,31 RON/actiune.

In acest cadru, grupul Hidroelectrica a  aplicat o politica comerciala prudenta, a gestionat activ riscurile de pret si de volum si a calibrat dinamic mixul productie–achizitie, mentinand o pozitie financiara solida si rezultate in linie cu evolutia pietelor de energie.

Portofoliul de furnizare a crescut accelerat, confirmand repozitionarea catre un model hibrid, cu ancorare comerciala mai puternica si baza extinsa de clienti. Achizitiile din piata au crescut, riscul de piata fiind gestionat prin contractare etapizata si disciplina comerciala. Lichiditate robusta si gradul redus de indatorare permit finantarea planului de investitii. Eficienta operationala, optimizarea mixului productie–achizitie, dezvoltarea RES si proiectele de stocare, pentru a reduce expunerea structurala la variabilitatea hidrologica si a consolida rezilienta pe termen lung, predictibilitatea in guvernanta raman prioritati ale grupului in perioada urmatoare.

Indicatori operationali

 

3L 26

3L 25

Variatie (%)

Productia de energie electrica bruta, din care:

GWh

3.699

2.735

35%

Productie energie electrica din surse hidro (brut)

GWh

3.621

2.661

36%

Productia de energie electrica neta, din care:

GWh

3.608

2.654

36%

Productie energie electrica din surse hidro (net)

GWh

3.531

2.583

37%

Productie energie electrica din surse eoliene

GWh

77

72

7%

Achizitia de energie electrica GWh

GWh

357

196

82%

Total energie electrica vanduta GWh

GWh

3.966

2.841

40%

Numar efectiv angajati Hidroelectrica

 

3.562

3.584

-0,6%

Numar efectiv angajati Grup

 

5.249

5.270

-0,4%

     Sursa: Hidroelectrica

 

 

 

 

Indicatori financiari

 

3L 26

3L 25

Variatie (%)

Venituri

milioane RON

3.129

1.868

67%

EBITDA

milioane RON

 1.707

 867

97%

Marja EBITDA

%

55%

46%

18%

EBITDA Ajustata

milioane RON

 1.707

 867

97%

Marja EBITDA Ajustata

%

55%

46%

18%

Marja operationala (profit din exploatare/venituri*100)

%

47%

34%

37%

Marja neta (profit net/venituri*100)

%

42%

32%

32%

Profit din exploatare

milioane RON

1.480

643

130%

Profit net

milioane RON

1.307

589

122%

Rezultatul pe actiune

RON/actiune

2,91

1,31

122%

     Sursa: Hidroelectrica

Veniturile au totalizat 3.129 milioane RON, cu 67% peste nivelul inregistrat in aceeasi perioada a anului trecut, cu o marja operationala de 47% si o marja neta de 42%, ceea ce reflecta potentialul de exploatare al avantajului competitiv traditional rezultat din costul scazut al productiei hidro proprii. Cresterea dependentei de piata angro de energie si reconfigurarea structurii veniturilor, cu o pondere in crestere a segmentului  de furnizare, au influentat nivelul marjelor.

La data de 31 martie 2026, portofoliul de furnizare cuprindea 1.312.627 locuri de consum (LC), inregistrand o crestere de 108% fata de aceeasi data a anului precedent, cand erau inregistrate 630.927 LC. Aceasta crestere de 681.700 LC reflecta atat atragerea unui numar semnificativ de noi clienti casnici, cat si o expansiune accentuata in segmentul noncasnic.

Tip Client

Nr. LC* 31.03.2026

Nr. LC* 31.03.2025

Variatie (%)

Casnic

                       1.247.527

601.382

107%

Noncasnic

65.100

29.545

120%

Total

1.312.627

630.927

108%

* numar de locuri de consum aflate in portofoliu (fara cele alimentate direct din barele hidrocentralei si cele alimentate din reteaua de transport/alti operatori de distributie neconcesionari)

Sursa: Hidroelectrica

Evolutia portofoliului reflecta consolidarea pozitiei companiei in piata concurentiala de furnizare a energiei electrice, pe fondul cresterii gradului de atractivitate comerciala a ofertelor si al nivelului ridicat de interes manifestat de clientii casnici si noncasnici pentru serviciile furnizate de aceasta.

 

Detalierea veniturilor

 

3L 26

3L 25

Variatie (%)

Energia produsa si vanduta (neta)

GWh

3.608

2.654

36%

Achizitie energie electrica

GWh

357

196

82%

Total energie vanduta

GWh

3.966

2.841

40%

 

 

 

   

Cantitate energie electrica – angro

GWh

1.710

1.131

51%

Venituri piete angro

milioane RON

                  1.106

                599

85%

 

 

 

   

Cantitate energie electrica Furnizare

GWh

2.134

1.604

33%

Venituri din Furnizare

milioane RON

                  1.127

                655

                    72%

 

 

 

   

Costuri transferate (pass through)

milioane RON

                      707

               467

51%

 

 

 

   

Cantitate Echilibrare

GWh

84

55

52%

Venituri din Echilibrare

milioane RON

                        97

                  86

13%

 

 

 

   

Venituri din servicii de sistem (STS)

milioane RON

                        71

                 41

73%

 

 

 

   

Alte venituri din contracte cu clientii, din care:

milioane RON

                        21

                 20

5%

Venituri din dezechilibre pozitive*

milioane RON

                          1

                 (4)

-125%

Venituri din servicii de reducere de putere

milioane RON

                        38

                 51

-25%

Redistribuirea veniturilor suplimentare

milioane RON

                        10

                     7

43%

 

 

 

   

Venituri

milioane RON

                  3.129

            1.868

68%

*Cantitatea aferenta dezechilibrelor pozitive inregistrate in perioada de trei luni incheiata la 31 martie 2026 este de 38 GWh (perioada de trei luni incheiata la 31 martie 2025: 51 GWh)

Sursa: Hidroelectrica

Energia produsa si vanduta (neta)

In primul trimestru al anului 2026, s-a inregistrat o crestere semnificativa a productiei nete de energie electrica, cu aproximativ 36% fata de aceeasi perioada a anului anterior, atingand un total de 3.608 GWh. Debitul Dunarii a ajuns la un nivel normal de aproximativ 6.900 mc/s –peste nivelul inregistrat in primele luni ale lui 2025.

Avand in vedere ca aceasta valoare inregistrata a hidraulicitatii s-a manifestat intr-un interval limitat de timp, s-a impus o valorificare rapida a acestui aport de energie produsa, directionandu-l preponderent catre piata angro. Astfel, cantitatile vandute pe acest segment au crescut cu 51% comparativ cu T1 2025.

Venituri piete angro

Veniturile din piata angro in perioada ianuarie–martie 2026 au inregistrat o crestere de 85% fata de trimestrul I al anului precedent. Aceasta a fost determinata de mai multi factori, printre care cresterea volumelor vandute. Strategia comerciala adoptata a urmarit maximizarea valorii pentru fiecare MWh produs, valorificand flexibilitatea grupurilor hidro pentru a spori veniturile din segmentul angro. Volumele suplimentare de energie generate de contextul hidrologic avantajos au fost astfel tranzactionate eficient, contribuind semnificativ la rezultatele financiare ale companiei in trimestrul I al anului 2026.

Venituri din Furnizare

Veniturile din furnizare au crescut cu 72% la 1.127 milioane RON in primele trei luni ale anului 2026, de la 655 milioane RON in aceeasi perioada a anului 2025. Aceasta evolutie reflecta atat optimizarea structurii portofoliului de furnizare si a strategiei comerciale, cat si o crestere a bazei de clienti si a cantitatii de energie vandute.

Pentru a ramane competitiva intr-un mediu caracterizat de o presiune crescuta asupra marjelor comerciale si o mobilitate accentuata a consumatorilor, compania a ajustat permanent structura ofertelor comerciale, urmarind atat mentinerea atractivitatii produselor proprii, cat si fidelizarea portofoliului existent de clienti.

Venituri din Echilibrare

Veniturile din Echilibrare au crescut cu 13%, la 97 milioane RON inregistrate in primele trei luni ale anului 2026, de la 86 milioane RON inregistrate in aceeasi perioada a anului 2025. Cresterea este determinata de majorarea cu 53% a volumului de energie pe de o parte, compensata de reducerea cu 26% a pretului de vanzare in primele trei luni ale anului 2026, comparativ cu aceeasi perioada a anului 2025.

Venituri din servicii de sistem

Veniturile din servicii de sistem au crescut cu 73%, la 71 milioane RON inregistrate in primele trei luni ale anului 2026, de la 41 milioane RON inregistrate in aceeasi perioada a anului 2025.

Alte venituri din contracte cu clientii

Alte venituri din contracte cu clientii au crescut cu 5%, la 21 milioane RON in primele trei luni ale anului  2026, de la 20 milioane RON in aceeasi perioada a anului 2025. Evolutia acestor venituri este influentata de comportamentul celorlalti participanti din piata de energie electrica in ceea ce priveste gestionarea dezechilibrelor.  In acelasi timp, serviciile de reducere de putere inregistrate in segmentul de producere au crescut cu 3 milioane RON fata de aceeasi perioada a anului 2025.

 

Hidroelectrica este cel mai mare producator de energie din Romania, cu un portofoliu de energie 100% regenerabila si principalul furnizor de servicii tehnologice necesare in Sistemul Energetic National, fiind o companie vitala pentru un sector strategic, cu implicatii in siguranta nationala.

Raportul aferent trimestrului I al anului 2026 si Situatiile Financiare Consolidate Interimare Simplificate pentru perioada de trei luni incheiata la data de 31 martie 2026, sunt disponibile pe website-ul companiei, www.hidroelectrica.ro, sectiunea Relatia cu Investitorii -> Rezultate si Rapoarte - > Informatii financiare, sau accesand urmatorul link : https://www.hidroelectrica.ro/article/25.

 

 



 Print

Informatii furnizate prin IRIS, platforma de stiri a Bursei de Valori Bucuresti.

______________________

Bursa de Valori Bucuresti ("BVB") nu este responsabila de continutul acestui Raport. Emitentii ale caror instrumente financiare sunt tranzactionate pe pietele administrate de catre BVB au obligatia de a intocmi Rapoarte in conformitate cu prevederile legale si regulamentare incidente. BVB publica aceste Rapoarte in calitate de administrator al acestor piete, desemnat de catre ASF. In situatia in care, pentru informarea corespunzatoare a investitorilor, sunt publicate Rapoarte semnate de persoane diferite, sau cu informatii divergente, responsabilitatea juridica revine in totalitate semnatarilor respectivelor Rapoarte. BVB isi declina orice obligatie sau raspundere fata de emitenti sau terte parti, cu privire la realitatea, integralitatea si exactitatea informatiilor furnizate de catre acestia si distribuite de catre BVB. Utilizatorii website-ului au responsabilitatea de a verifica continutul rapoartelor. Orice raport (inclusiv orice prospect) care se adreseaza exclusiv unor persoane/tari specificate in acesta nu trebuie luate in considerare de catre persoanele / in tarile excluse. Termenii si conditiile, inclusiv restrictiile de utilizare si redistributie se aplica.


©2026 Bursa de Valori Bucuresti. Toate drepturile rezervate.